LPG Tank Değişimi

LPG sistemi ekonomik olması açısından çok sık kullanılan bir sistemdir. Oto gazın diğer yakıt türlerinden ucuz olması kullanıcıları LPG kullanma oranını arttırmıştır. LPG sistemi temel prensibinde ilk hareketin benzin ile yapıldığı daha sonrasında ise yakıt olarak oto gazın kullanıldığı bir sistemdir. Aracın LPG’li olması araç içerisinde bazı parçaların değiştirilmesini ve buna uygun hale getirilmesini gerektirir.
LPG tankı bu sistem içerisinde oto gazın depolandığı yerdir. LPG tankı genel olarak araçların bagaj kısmına monte edilir. Monte aşamasında oldukça dikkatli olmak gerekir çünkü yanma özelliği olan bu gaz yaşanabilecek muhtemel bir sızıntı sonucunda çok büyük kayıplara yol açabilir. LPG tankı monte edilirken bunu bir uzmanın yapması gerekmektedir. LPG tankları genel olarak çok sağlam, sızdırmaz özellikteki malzemelerden yapılırlar.
Aracınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kullandığınız oto gazın da kaliteli bir oto gaz olmalı ve LPG boru ve hortum bakımı gibi diğer bakımlar aksatılmamalıdır.
Daha güvenli bir kullanım için LPG ile ilgili diğer parçalara ve sistemin tüm işleyişine dair genel bir muayene yapmanız tavsiye edilir.

Belirtiler Nelerdir?

 1. Tank çevresinde bağlantı noktalarında paslanma
 2. Tank ömrünün on yılı doldurması
 3. Yıllık bakım ihtiyacı
 4. Tank basıncının olması gerekenden yüksek ya da fazla düşük olması
 5. Tankın doğalgaz gibi farklı yakıtlarla kullanılmış olması da bakım ve değişim için sebep olabilir.
 6. Uzun süre yüzde seksen doluluk oranı üzerinde kullanım yüksek basınç sebebiyle tankın zarar görmesine sebep olabilir.

Yapılan İşlemler

 1. Bakım sırasında tankın bağlantı noktaları, vanaları ve göstergeleri kontrol edilir
 2. Vana ve bağlantı noktaları sızdırmazlık için kontrolden geçer.
 3. Tank değişimi gerçekleştirilecekse, önce tank tamamen boşaltılır.
 4. Ardından uzman personel tarafından eski tank sökülerek bagajdan çıkarılır.
 5. Yeni tank eskisiyle değiştirilir, kablo ve gaz hortumları monte edilir.
 6. Gerekli kontroller de sağlandıktan sonra yeni tank kullanıma hazır hale gelir.